Z dílny architekta k miliardám mozků po celém světě
.webp?ts=)
Psal se rok 1974, když maďarský profesor architektury a designu Ernő Rubik ve své dílně sestavil malou krychli. Původně nešlo vůbec o hračku, ale o pomůcku pro studenty prostorové geometrie. Jenže když se pokusil vrátit krychli do původního stavu, uvědomil si, že vytvořil jeden z nejtěžších hlavolamů všech dob.
Dnes slaví Rubik 81. narozeniny – a jeho Rubikova kostka je ikonou logiky, designu a trpělivosti, kterou znají miliony lidí na všech kontinentech.
Rubikova kostka – na první pohled jednoduchá barevná hračka. Ve skutečnosti ale kombinatorické monstrum s téměř 43 kvintilióny možných kombinací. Přesto existuje matematicky ověřeno, že každou variantu lze složit do 26 tahů. Otázka je: jak? Rubik sám říká, že mu trvalo měsíc, než svůj vynález poprvé složil.
V 80. letech kostka explodovala – během prvních pár let se prodalo přes 100 milionů oficiálních kusů, další desítky milionů jako napodobeniny. Objevila se v filmech, reklamách, soutěžích i laboratořích. Vzniklo víc než 50 návodových knih, fan kluby, sběratelské edice i mezinárodní speedcubingová liga. Dodnes je Rubikova kostka jednou z nejprodávanějších hraček na světě.
Ernő Rubik ale nezůstal jen u jedné kostky. Navrhl i další hlavolamy – třeba Rubikův had nebo Rubikovu kouzelnou kostku – a založil designérské studio zaměřené na vzdělávání a kreativitu.
Nejrychlejší složení Rubikovy kostky drží Američan Max Park s časem 3,13 sekundy. V kategorii průměru složení pěti kostek je rekordmanem devítiletý Yiheng Wang z Číny s průměrem 4,48 sekundy a český rekord v jednorázovém složení drží Matěj Grohmann s časem 5,33 sekundy