Puzzle a jejich historie
Kdo by neznal fenomén, který je starý více než 250 let? Stavění „puclí“ není jen zábava, ale zároveň i mozkové cvičení, které údajně snižuje pravděpodobnost Alzheimerovy choroby.
První puzzle vytvořil londýnský kartograf, který namaloval mapu, přilepil ji na dřevěné prkýnko, a to rozřezal. Skládačka sloužila jak pro zábavu, tak i jako učební pomůcka k zeměpisu. Žáci z toho ale příliš nadšení nebyli.
Přesto kartograf, který se jmenoval John Spilsberry, vyrobil další skládačky, například mapy světa, Evropy nebo Asie. Nechybělo ale málo a zábavná pracovní pomůcka by upadla v zapomnění. Naštěstí se z ní začala vyvíjet hračka pro přemýšlivé děti, zatím ale jen pro ty bohaté. Vyráběla se totiž z drahého mahagonového dřeva, které si chudší rodiny rozhodně nemohly dovolit.
Puzzle se dostalo do širšího podvědomí až s vynálezem lupénkové pily, díky níž šlo vyřezat tvary, které do sebe přesně zapadaly. Kdo byl alespoň trochu zručný a trpělivý, mohl si puzzle vyrobit prakticky z čehokoliv.
Postupem času začalo puzzle opouštět dětské pokojíčky a dostalo se i pod ruce dospělých. Dnes patří k nejoblíbenějším hrám a spjaté s ním jsou i různé rekordy. Třeba největší puzzle na světě skládalo 15 tisíc lidí v Německu. Obrázek měl více než milion dílků a měřil 600 m². To je jako menší domek se zahrádkou. A měli to hotové za necelých 5 hodin.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK