Masopust a jeho historie
Masopustem chápeme období od Tří králů až do Popeleční středy. Během těchto téměř tří měsíců, bylo zvykem pořádat nejrůznější oslavy, svatby nebo zabijačky. Lidé se tak před půstem loučili s masem. Ono to po svátcích není na škodu. Možná bych se měla rozloučit nejen s masem. A to už prvního ledna, třeba už i předloni... Ale to jsme odbočili.
Masopust se slaví dodnes, i když už ne tak velkolepě. V některých městech tak možná uvidíte i průvody nebo karnevaly, a to nejen u nás, ale i v Německu, Španělsku nebo Itálii. Například o věhlasném benátském festivalu jste určitě slyšeli.
První zmínky o masopustu u nás pocházejí ze 13. století, ovšem nevylučuje se, že tradice Masopustu nezačala dříve. Nejhezčí oslavy údajně bývaly na Chodsku a na Hlinecku, kde nechyběly kroje a tradiční písničky. V jižních Čechách se zase pořádaly masopustní hry a jižní Morava má dokonce vlastní tanec.
No a na stolech samozřejmě nechyběla pálenka, boží milosti nebo tradiční koblihy. Masopust můžete znát také pod jinými názvy, jako pašank, ostatky nebo šibřinky.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK