MENU

Mezinárodní den pikniků

Svět podle Samiry
Mezinárodní den pikniků

Každá aktivita spojená s jídlem se mi zdá ideální, a tak není divu, že piknik si získal čestné místo mezi oblíbenými činnostmi. Jeho historie sahá až do středověku, kdy jsou zdokumentovány takzvané lovecké přesnídávky.

I když tehdejší lovci neměli mini košíčky, s masovými koláčky a tak podobně. Trend pikniků se rozvinul po velké francouzské revoluci, kdy se královské parky otevřely veřejnosti.

V Británii se pikniky staly oblíbenou činností a inspirovali některé z dobových autorů, kteří psali o tehdejším životním stylu. Piknikové koše obsahovaly to nejlepší, co bylo tehdy k dostání. Dokonce vznikla pikniková společnost, kde se členové předháněli ve svých gurmánských dovednostech.

Pikniky získaly popularitu i v USA, kde vznikaly první kuchařky věnované právě piknikům. Jedna z těchto kuchařek, publikovaná v roce 1877, byla připravena na různé druhy počasí a obsahovala rady, jak celou akci zorganizovat.

V naší zemi jsou pikniky známé už z 19. století. Ottův slovník naučný tuto kratochvíli popisuje ve svém 19. díle. Pikniky byly součástí pražských lidových slavností, například po svaté Markétě, a pořádala je i Magdalena Dobromila Rettigová. V jejích piknikových koších nechyběly ani její kuchařské experimenty.

Piknikování je krásná tradice, která má dlouhou a bohatou historii. Takže příště hurá do přírody a užijte si skvělý piknik!

Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK

Naše další stanice Rádia Blaník

LIVE
Rádio BLANÍK - Morava a Slezsko
Pohodové české rádio
Kdekdo je dál
PETR KOTVALD
Kdekdo je dál - PETR KOTVALD
LIVE
BLANÍK CZ
Hezky česky celý den
Co bude pak
KRYŠTOF
Co bude pak - KRYŠTOF
LIVE
BLANÍK Oldies
Nejlepší hudba 60., 70. a 80. let
World
BEE GEES
World - BEE GEES
Copyright © 2023 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.