Pompeje
Dnešní výročí slouží spíše jako varování – varování, že Pompeje už brzy pohltí zkáza. K tomu se ale ještě dostaneme.
Pompeje byly ve vé době důležitým přístavem a obchodním centrem. Bohatí Římané tam jezdili na rekreaci a město bylo symbolem bohatství a luxusu. Archeologové si původně mysleli, že šlo o jeden velký nevěstinec, protože zde našli obrovské množství erotických maleb. Nakonec se ale ukázalo, že to bylo zcela běžné a normální a běžně rozšířené. Prostě nic zvláštího.
Lidé tehdy věřili, že nedaleká sopka Vesuv už dávno vyhasla, a tudíž nepředstavuje žádné nebezpečí. Mýlili se přímo tragicky. Původní zemětřesení, které si dnes připomínáme, tehdy zničilo přes 60 % města. Na obnovu byla povolána armáda a architekti, a tak začala nová výstavba. Světe, div se – v rekordním čase bylo vše opraveno.
Místní si ale vůbec nepřipouštěli, že by za zemětřesením mohla stát sopka. O sedmnáct let později začaly ve městě vysychat studny a poté Vesuv vybuchl. Město bylo pohřbeno pod šestimetrovým nánosem sopečného prachu.
Jakákoliv snaha někoho zachránit byla marná. Předpokládá se, že v Pompejích tehdy žilo asi dvacet tisíc obyvatel. Po katastrofě se hledaly už jen peníze, sošky a mramorová dlažba.
O Pompejích toho dnes víme hodně, ale výzkumy stále probíhají.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK