Co stálo za tím, že jeho hlas zmizel z obrazovek i rádií?
.webp?ts=)
Waldemar Matuška se narodil 2. července 1932 v Košicích jako Vladislav Matuška. Waldemar mu říkala maminka, prý podle jednoho dánského herce, a zůstalo mu to. Vyrůstal v Horních Mokropsech a později se celá rodina přestěhovala do Prahy. Zpívat začal v Husově sboru, a i když se nejdřív vyučil sklářem v Poděbradech, brzo mu bylo jasné, že ho to táhne úplně jinam – k hudbě.
Hrál na kontrabas, banjo, kytaru… prostě na všechno, co měl po ruce. V roce 1950 se přes konkurz dostal do Československého souboru písní a tanců, ale dlouho tam nevydržel. Chvíli pracoval jako knihovník, pak šel na vojnu... a tak nějak pořád hledal, kam patří.
Na hudební scéně začal v roce 1957 v Redutě a právě tam potkal Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra. Krátce nato už zpíval v Semaforu. Spolu s Evou Pilarovou tvořil slavné duo, později zpíval i s Helenou Vondráčkovou, Jitkou Zelenkovou nebo Martou Kubišovou. Hity jako Tereza, Růže z Texasu nebo Slavíci z Madridu znalo celé Československo.
V roce 1962 i 1967 vyhrál Zlatého slavíka a ještě několikrát skončil druhý. V 60. letech byl prostě obrovská hvězda. Na pár let měl zákaz vystupování kvůli údajnému nevhodnému chování. Nakonec byl ale očištěn.
Od 70. let byl stálicí v televizi, zpíval znělky k seriálům jako Chalupáři nebo Rozpaky kuchaře Svatopluka a měl vlastní estrády Pěstoval si image romantického tuláka s vousy, banjem a hlasem, který člověk poznal na první tón.
V roce 1986 emigroval s manželkou Olgou do USA. O azyl požádal po turné, kdy si místo návratu do vlasti vzali „dovolenou“ na Floridě. Režim zuřil – okamžitě ho vymazali z televize, z rádia, sešrotovali nové album, znělka Chalupářů byla najednou bez zpěvu, z titulů zmizelo jeho jméno. Byl odepsaný.
Ale jen doma. V Americe začal nový život – zpíval pro krajany, koncertoval a dál vydával desky. Po roce 1989 se do Česka často vracel. V roce 2002 dokonce slavil sedmdesátiny koncertem v Lucerně, a vystoupil i na rockovém Trutnov Open Air Festivalu.
Zemřel 30. května 2009 na Floridě, na zápal plic a selhání srdce. Pohřeb proběhl 18. června a přišlo se s ním rozloučit na dvanáct tisíc lidí. Jeho hrob najdeš na Vyšehradě – mezi dalšími velikány české kultury.