MENU

Dušičky po celém světě: Jak různé kultury vzpomínají na své blízké?

Zajímavosti
Dušičky po celém světě: Jak různé kultury vzpomínají na své blízké?
Zdroj fotografie: Canva

Dušičky, neboli Památka zesnulých, připadá každý rok na 2. listopadu. V letošním roce tedy Dušičky vycházejí na sobotu. Toto období se v České republice pojí s tradicemi, které vyjadřují úctu k našim předkům a připomínají nám naše blízké, kteří už nejsou mezi námi.

Na Dušičky se vydáváme na hřbitovy, kde upravujeme a zdobíme hroby květinami, věnci, chvojím či tradičními chryzantémami. Zapalujeme svíčky, jejichž světlo symbolizuje naději a spojení mezi živými a mrtvými. V mnoha rodinách se drží chvíle ticha a modlitba. Tradicí je i tiché vzpomínání, kdy v sobě oživujeme památku zesnulých a připomínáme si jejich život a odkaz.

Dušičky představují čas zastavení a pokory, kdy věnujeme myšlenky těm, kteří byli součástí našich životů, a udržujeme tak jejich vzpomínku živou.

V různých zemích světa se Památka zesnulých slaví odlišnými tradicemi a zvyky, přestože spojujícím prvkem zůstává úcta k předkům.

Mexiko – Jednou z nejznámějších oslav je mexický Día de los Muertos, Den mrtvých, který probíhá 1. a 2. listopadu. Oslavy zahrnují barevné průvody, masky a oltáře zvané ofrendas, na nichž jsou vystaveny fotografie zesnulých, jejich oblíbené jídlo a květiny, zejména žluté aksamitníky. Rodiny věří, že duše jejich blízkých v tyto dny přicházejí zpět na zem.

Filipíny – Na Filipínách se rodiny scházejí u hrobů, kde slaví společně s jídlem, hudbou a povídáním. Tato tradice je vnímána jako radostné setkání na počest zemřelých, které může trvat až několik dní, přičemž rodiny často u hrobů přespávají.

Španělsko – V některých částech Španělska se slaví Día de Todos los Santos, Den všech svatých, 1. listopadu. Lidé navštěvují hřbitovy, zdobí hroby a připravují tradiční sladkosti, například huesos de santo (svaté kosti), což jsou marcipánové rolky symbolizující kosti.

Japonsko – V Japonsku se vzpomínka na zesnulé koná v létě a nese název Obon. V tento čas se Japonci scházejí, zapalují lucerny a připravují oltáře se jmény předků. Lucerny vedou duše zpět na jejich místo odpočinku. Obon je časem radosti i pokory, kdy si lidé váží svých předků a jejich přítomnost v rodinném životě.

Polsko – V Polsku je Den všech svatých (1. listopadu) důležitou událostí. Hřbitovy se rozzáří tisíci svíček a rodiny se setkávají, aby společně vzpomínaly na zemřelé. Tradičním symbolem je světlo, které ukazuje cestu duším a symbolizuje naději na posmrtný život.

Tyto rozmanité tradice ukazují, jak lidé po celém světě ctí své předky a připomínají si hodnotu jejich života.

Autor článku:
Ivanna Balkovska - redaktorka webu
Rádio Blaník je takové rodinné rádio. Hrajeme české písničky, které dělají lidem radost. Na web přinášíme různé zajímavosti i užitečné informace. Právě to má pro mě velký smysl. 

Další stanice Rádia Blaník

LIVE
ČESKÝ BLANÍK
České písničky, které máte rádi
Je to vo hviezdach
PAVOL HABERA
Je to vo  hviezdach - PAVOL HABERA
LIVE
BLANÍK OLDIES
Nejlepší hudba 60., 70. a 80. let
Dreamboat Annie
HEART
Dreamboat Annie - HEART
Copyright © 2025 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.