Mobil místo peněženky
.webp?ts=)
Pamatujete si ještě na doby, kdy se karta musela zasunout, načíst čip a pak čekat, než zadáte PIN? To bylo včera. Dnes stačí píp – a je zaplaceno. Třeba i hodinkami nebo prstenem. Česko si bezkontaktní placení zamilovalo tak rychle, že jsme dnes evropskou špičkou.
A kde to všechno začalo? V roce 2011, v hypermarketu Globus v pražských Čakovicích. První bezkontaktní platba u nás – mobilem přes NFC čip v SIM kartě. Pilotní projekt ve spolupráci s Komerčkou, Citibank a Telefónicou. Zákazníci testovali novinku, která měla potenciál změnit celý platební svět. A změnila.
V roce 2018 už Češi zvládli 852 milionů bezkontaktních transakcí. O rok dřív to bylo „jen“ 637 milionů. Celkem tehdy proběhly nákupy za zhruba 486 miliard korun – a to jen pomocí pípnutí. Bezkontaktní karty dnes tvoří 94 % všech vydaných karet a víc než 70 % plateb kartou proběhne právě tímhle způsobem.
A co je novinka posledních let? Přes polovinu bezhotovostních transakcí Češi dělají mobilem nebo hodinkami. Prstýnky, náramky, Apple Pay, Google Pay, Garmin – vyberte si zbraň. Peněženku už s sebou většina lidí skoro netahá.
Stačí přiložit telefon a jít. Při menších částkách nemusíte zadávat ani PIN. Celý proces je tak plynulý, že si ho dnes skoro ani neuvědomujete.
Ve srovnání s jinými evropskými státy jsme stále na špičce. Už v roce 2019 jsme byli bok po boku s Polskem a Španělskem. O 10 % víc nákupů bezkontaktně než v Nizozemsku nebo Belgii. Dneska zkrátka nezahlédnete skoro nikoho, kdo by u pokladny lovil drobné. Místo toho: přiložit, zaplatit, hotovo. Třeba i jen za jeden rohlík.