MENU

Záznamu zvuku je 147 let

Zajímavosti
Záznamu zvuku je 147 let
Zdroj fotografie: Canva

Thomas Alva Edison byl věhlasný americký vynálezce. Když se kohokoliv ve svém okolí zeptáte, co vynalezl, většinou vám řekne že žárovku. A to je jeden z největších zavedených omylů, na které můžete narazit. 

Když pomineme všeobecně známý fakt, že žárovku vynalezl Jára Cimrman, původně se jmenovala "Járyho baňka" a až Francouzi Járovku zkomolili na žárovku, skutečný původní vynález se přikládá Heinrichu Göbelovi v roce 1854. Po něm s žárovkami experimentovali i další vědci a vynálezci, ale až Edison jí zdokonalil natolik, že dokázala kontinuálně svítit 600 hodin. Jako první je dokázal uvést na trh, přestože byly na svou dobu velmi drahé. 

Ale o žárovkách to dneska nebude, Edison totiž vynalezl spoustu dalších věcí. Vyjmenovávat je tu všechny nebudu, pod jeho jménem bylo založeno 2332 patentů! Ale mezi ty nejdůležitější patří automatický telegraf, cyklostyl, elektroměr, tavná pojistka, dynamo, předvedl první elektricky nasvícený vánoční stromek v návaznosti na první funkční elektrický rozvod v New Yorku a spoustu dalších věcí, ke konci svého života dokonce přispěl k vynálezu, resp. vylepšení syntetického kaučuku. A také první fonograf, předchůdce gramofonu, který si nechal patentovat 19. února 1878. 

První záznam zvuku byl považován za podvod 

Přístroj ale vznikl už 21. listopadu předešlého roku. Membrána opatřená ostrou špičkou vyrývala stopu do voskovaného papíru, do kterého se zvukové kmity vryly. Aby stopu prodloužil, vyměnil papír za váleček obalený staniolem a membránou s jehlou pomalu pohyboval do strany, takže stopa tvořila spirálu. První souvislou nahrávkou se stala dětská říkanka Mary had a little lamb, kterou přednášela Edisonova Manželka Mary. 

Když Edisonův zástupce předváděl přístroj vědcům na pařížské akademii, většina z nich mu nevěřila, považovali ho za podvodníka a břichomluvce. Ani po patentování nenastal žádný velký úspěch a použití fonografu při výuce jazyků a sekretářských pracích, které Edison zamýšlel, se nekonalo. Přístroj byl ale postupně vylepšován, mezi zásadní inovátory patřil i další velikán, vynálezce telefonu Alexander Graham Bell. Ten přišel s novým mechanismem pohonu a nazval přístroj "gramofonem", přestože pořád používal válečky a nikoliv desky. Edison prodal patent v roce 1888, ale poslední válečky se prodávaly ještě v roce 1929. 

Česká stopa 

V roce 1904 se fonografy začaly vyrábět i v českých zemích, konkrétně v továrně Elektra na pražské Balabence. V roce 1912 Edison uznal porážku, když pravil, že budoucnost patří gramofonovým deskám. Jejich princip sice sám popsal v původním patentu, ale váleček považoval za technicky dokonalejší řešení, protože jehla měla stále stejnou rychlost, zatímco na gramofonu se rychlost jehly mění. 

Ale o gramofonových deskách si povíme zase jindy. Dneska můžeme oslavit vynález, který stál na počátku dlouhé cesty, díky níž dnes můžeme záznamy mluveného slova i hudby poslouchat kdykoliv a kdekoliv – třeba i na Rádiu Blaník. 

Naše další stanice Rádia Blaník

LIVE
Rádio BLANÍK - Morava a Slezsko
Pohodové české rádio
Black Velvet
ALANNAH MYLES
Black Velvet - ALANNAH MYLES
LIVE
BLANÍK CZ
Hezky česky celý den
Dnes
TUBLATANKA
Dnes - TUBLATANKA
LIVE
BLANÍK Oldies
Nejlepší hudba 60., 70. a 80. let
Logical Song
SUPERTRAMP
Logical Song - SUPERTRAMP
Copyright © 2025 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.