MENU

Jak fungují hlasivky: tajemství ukryté v našem krku

Zajímavosti
Jak fungují hlasivky: tajemství ukryté v našem krku
Zdroj fotografie: A´s Images / Canva

Zkuste na chvilku přestat mluvit. Nechat ticho, a pak najednou říct slovo. Kde se vlastně ten zvuk vzal? Kdo ho vytvořil? Odpověď se skrývá jen pár centimetrů pod vaší bradou – v hrtanu. A hlavní roli v tom hrají dvě malé, ale neuvěřitelně šikovné struktury – hlasivky.

Hlasivky nejsou žádné struny, jak se někdy říká. Ve skutečnosti jsou to dva pružné svalové pruhy, které leží vedle sebe a připomínají jakési záklopky. Když nemluvíte, hlasivky se od sebe oddálí, aby mohl vzduch volně proudit do plic. Ale jakmile začnete mluvit, zpívat nebo třeba jen zakašlete, všechno se mění.

Hlasivky se přiblíží k sobě a rozechvějí se, když kolem nich začne proudit vzduch z plic. Tím vznikají vibrace – a právě ty vytvářejí základ vašeho hlasu.

U hlasivek záleží na velikosti

Dětský hlásek zní jinak než hluboký hlas dospělého muže, a ženský hlas je zase obvykle vyšší než mužský. Důvod? Rozdílná délka, síla a napětí hlasivek. Delší a silnější hlasivky vibrují pomaleji – a tím pádem zní hlas hlubší. Naopak kratší a tenčí hlasivky vibrují rychleji a hlas je vyšší.

Zajímavé je, že během puberty se hlasivky u chlapců rychle prodlužují, což způsobuje typické „mutování“. Je to období, kdy hlasivky trochu zmatkují – mění délku a tvar, a hlas chvíli skáče nahoru a dolů jako na trampolíně.

Zpěv, smích i šepot

Hlasivky umí víc než jen vytvářet slova. Umí šeptat, smát se, plakat i zpívat. A to všechno zvládají tím, že mění napětí, tvar i míru přilnutí k sobě. Zpěváci se například učí hlasivky vědomě ovládat, aby mohli dosáhnout různých tónů a silných nebo jemných hlasových efektů.

Dokážou vydat až 1000 zvuků za sekundu

Tohle je opravdu fascinující – při některých vysokých tónech, třeba u operních zpěvaček nebo extrémních pěveckých technik, se hlasivky dokážou rozkmitat rychlostí až 1000krát za sekundu. To znamená, že se za jednu jedinou sekundu otevřou a zavřou až tisíckrát!

Běžně se lidské hlasivky chvějí v rozmezí 85 až 255 Hz (tedy 85 až 255 kmitů za sekundu), ale vyškolení zpěváci nebo lidé s výjimečnými hlasovými schopnostmi dokážou tuto hranici výrazně překročit.

Je to jako kdybyste měli v krku miniaturní hudební nástroj, který dokáže přehrát stovky „not“ za sekundu – a ještě přesně podle toho, jak si přejete. 

I hlasivky si zaslouží odpočinek

Přemáháte chrapot? Mluvíte celý den bez přestávky? Vaše hlasivky vám pravděpodobně dávají signál, že jsou unavené. Stejně jako jiné svaly v těle, i hlasivky potřebují odpočinek a správnou péči – zvlhčovat, nepřepínat, vyhýbat se kouři a zbytečnému křiku.

Profesionálové, kteří používají hlas jako nástroj – herci, zpěváci, učitelé – se často učí techniky, jak hlasivky šetřit. Dobře trénovaný hlas může znít silně a čistě i po hodinách mluvení. Ale bez tréninku a péče se hlas může rychle „zlomit“.

Malé, ale nezastupitelné

Hlasivky měří jen pár centimetrů, ale bez nich bychom nemluvili, nezpívali ani se nesmáli. Jsou jedním z těch drobných zázraků, které bereme jako samozřejmost – dokud nezmlknou. A tak, až příště pozdravíte, zazpíváte si oblíbenou písničku nebo jen někomu zašeptáte něco do ucha, vzpomeňte si na ty dvě malé záklopky v krku. Dělají pro vás víc, než si možná myslíte.

Autor článku:
Ivanna Balkovska - redaktorka webu
Rádio Blaník je takové rodinné rádio. Hrajeme české písničky, které dělají lidem radost. Na web přinášíme různé zajímavosti i užitečné informace. Právě to má pro mě velký smysl. 

Naše další stanice Rádia Blaník

LIVE
Rádio BLANÍK - Morava a Slezsko
Pohodové české rádio
Noc je jako...
OCEÁN
Noc je jako... - OCEÁN
LIVE
BLANÍK CZ
Hezky česky celý den
Inzerát
KRYŠTOF
Inzerát - KRYŠTOF
LIVE
BLANÍK Oldies
Nejlepší hudba 60., 70. a 80. let
Řeka lásky
MARIE ROTTROVÁ
Řeka lásky - MARIE ROTTROVÁ
Copyright © 2025 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.