Jak se správně starat o chryzantémy?
Podzimní čas, to je také čas podzimních výzdob kolem domu i na balkonech. Jednou z nejoblíbenějších květin, které rádi pro výzdobu na podzim využíváme, jsou chryzantémy.
Při správné péči vám pokvetou až do prvních mrazů. Ať už toužíte po purpurově červené, měděné, žluté nebo smetanově bílé, rozhodně si vyberete. Každým rokem se na trhu objevuje široká nabídka velkého množství nových odrůd zimovzdorných zahradních chryzantém. Tyto odrůdy kvetou opravdu hodně dlouho. Pravidlem je, že tyto trvalky neotvírají všechny květy najednou, ale hezky postupně. Jak se tedy o chryzantému starat, aby vydržela a krásně kvetla až do zimy?
Budete-li průběžně odstraňovat odkvetlé květy, budou vaše chryzantémy krásné, svěží a bohatě kvetoucí po dlouhé týdny. Nejdéle – a to nemám ze své hlavy, ukazují to výzkumy – kvetou růžové, fialové a odrůdy v barvě lila. Určitě chryzantémám dopřejte dost světla. Bude-li v teple, vykvete rychleji, v chladnějším prostředí vydrží déle svěží. Pozor na to, abyste jí dopřáli pravidelnou zálivku, ale nikdy ji nepřelijte.
Do květináčů se nejvíce hodí především chryzantémy typu „multiflora“, tedy nízké a drobnokvěté odrůdy vyšlechtěné v Evropě. Pro pěstování drobnokvětých chryzantém nepoužívejte do velkých nádob příliš lehké substráty. Jsou-li umístěny venku ve velkých květináčích, rostlinám hrozí jednak přeschnutí, jednak nedostatečná stabilita. Vhodnější jsou směsi rašeliny a zeminy. Nezapomínejte na výživu – ideálně k základnímu hnojivu přidejte i vícesložkové hnojivo.
Jen pro zajímavost – například v Číně považují chryzantémy za posvátné květiny a mají své místo při obřadech a v chrámech. U nás sice posvátné nejsou, ale rozhodně se shodneme na tom, že jsou na podzim neodmyslitelnou ozdobou našich zahrad, teras i balkonů.
Všechny díly pořadu Dobré rady do zahrady si poslechněte zde