Hitler ji chtěl zbourat, Pařížané ji nenáviděli
.webp?ts=)
Každoročně ji navštíví šest milionů lidí. Nejnavštěvovanější památkou ale není. Pojmenovaná je podle svého konstruktéra Gustava Eiffela. Tuto dominantu a zároveň národní symbol získala Paříž na konci 19. století. O Eiffelovce toho bylo řečeno i napsáno mnoho, ale historicky to vůbec neměla jednoduché.
Eiffelova věž, vysoká 324 metrů, byla až do 30. let minulého století nejvyšší stavbou světa. Její výška se mění – v létě se železo roztahuje, takže může být až o osmnáct centimetrů vyšší. Postavena byla při příležitosti 100. výročí Velké francouzské revoluce a původně měla stát jen dvacet let. Díky tomu, že sloužila jako meteorologická stanice a později i jako vysílač, ale nakonec zůstala zachována.
Pařížané ji ale na začátku nenáviděli a psali nejrůznější petice. Mezi známé odpůrce patřil například spisovatel Guy de Maupassant, který chodil do restaurace ve věži – prý to bylo jediné místo, odkud ji nemusel vidět.
Eiffelovka však přežila a zvládla i druhou světovou válku. Tehdy byly přeřezány kabely u výtahů a pro veřejnost byla zcela uzavřena. Na vrchol věže byl umístěn hákový kříž, ale Hitler ji chtěl nechat úplně zbourat. Tehdejší německý guvernér však rozkaz nesplnil.
V 60. letech se objevilo další ohrožení – plánovalo se, že bude dočasně přesunuta do Kanady, ale nakonec z toho sešlo. A co jste možná netušili? Tato slavná věž je už vdaná! V roce 2007 se za ni provdala jedna Američanka, která má, řekněme, velmi silný vztah k neživým věcem. Obřad musel být jistě zajímavý.
A co ještě na závěr? Barvy! Když byla Eiffelovka postavena, byla červená. Za dobu své existence vystřídala asi šest barev, včetně žluté. A kolik barvy je potřeba na její natírání? Přibližně 60 tun!
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK