MENU

Jahody znali už v době kamenné

Svět podle Samiry
Jahody znali už v době kamenné
Zdroj fotografie: GettyImagesPro/Canva

Královské ovoce nebo ovoce lásky. I takhle se přezdívá jahodám. Pravda, ještě je na ně čas. Ale je na co se těšit.

Jahodová příchuť patří nepochybně mezi nejoblíbenější a jahody lidé znali už v době kamenné. Hippokrates je například doporučoval pro jejich léčivé účinky, nesměly chybět na žádné hostině ve starověkém Římě. A ve velkém se začaly pěstovat ve středověku v klášterních zahradách.

Těm velkým, jak je známe dnes, se nejvíce přibližují ty dovezené z Ameriky, a to právě díky křížení různých odrůd. Za takového "otce pěstitele" jahod můžeme považovat dvorního zahradníka francouzského krále Ludvíka XV.

Tohle královské ovoce se na našem území začalo více pěstovat v 19. století v oblasti Neveklovska. O popularitu se postaral Rudolf Strimpl, když si v roce 1866 nechal z Ameriky poslat první sadbu polních jahod.

Tehdy se objevovaly názvy jako kyselky nebo goliáše a pěstování se rychle rozšířilo. Z Trutnovska pak pochází první české odrůdy jako například Lidka, Dagmar, Vanda nebo Carmen. To jen abyste, dámy, věděly, že po vás pojmenovali i jahody.

Průměrně se jich u nás ročně sní tři kila na osobu. I když těch domácích ubývá a nahrazují je jahody z dovozu. A o jejich cenných látkách snad nemusí být ani řeč. Vitamíny a minerální látky pomáhají nejen mozku a očím, ale i cévám a srdci.

Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK

Naše další stanice Rádia Blaník

LIVE
Rádio BLANÍK - Morava a Slezsko
Pohodové české rádio
Moje milá
MAREK ZTRACENÝ
Moje milá - MAREK ZTRACENÝ
LIVE
BLANÍK CZ
Hezky česky celý den
Řeka zázraků
HANA ZAGOROVÁ
Řeka zázraků - HANA ZAGOROVÁ
LIVE
BLANÍK Oldies
Nejlepší hudba 60., 70. a 80. let
S cizí ženou v cizím pokoji
MICHAEL KOCÁB
S cizí ženou v cizím pokoji - MICHAEL KOCÁB
Copyright © 2025 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.