První výprava do exotických dálav
.webp?ts=)
Dnes je to přesně 78 let, kdy čeští cestovatelé Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka vyrazili na svou první velkou výpravu, která je proslavila po celém světě. Cesta trvající tři a půl roku je vedla přes Afriku a Latinskou Ameriku a položila základ jejich celoživotnímu odkazu. Oba muži, tehdy 29letí absolventi Vysoké školy obchodní v Praze, se pro expedici rozhodli už během studií, inspirováni touhou poznat svět a ukázat, že i malý národ může dosáhnout velkých věcí.
Na cestu se vydali v nádherné Tatře 87, stříbrném voze s charakteristickým aerodynamickým tvarem, který si vybrali pro jeho spolehlivost a odolnost. Auto, poháněné osmiválcovým motorem o výkonu 85 koní, bylo vybaveno speciálními úpravami pro náročné podmínky – například zesílenými pružinami a přídavnými nádržemi na vodu a benzín. Výpravu financovala Tatra a další sponzoři, včetně Československého rozhlasu, pro který Hanzelka se Zikmundem posílali reportáže. S sebou vezli také fotoaparáty Rolleiflex, filmovou kameru a psací stroj, aby dokumentovali své zážitky.
Jejich trasa vedla z Prahy přes Německo a Francii do severní Afriky, kde prozkoumali země jako Alžírsko, Egypt či Súdán. Poté pokračovali přes Rudé moře do východní Afriky a následně přes Atlantik do Jižní Ameriky, kde navštívili například Brazílii, Argentinu a Peru. Celkem urazili 111 000 kilometrů, navštívili 44 zemí a překonali extrémní podmínky – pouště, džungle i horské průsmyky. Přestože čelili nemocem, technickým potížím a politickým konfliktům, jako byla arabsko-izraelská válka v roce 1948, jejich odhodlání a přátelství je udrželo pohromadě.
Výprava měla obrovský dopad. Hanzelka a Zikmund vydali několik knih, například Afrika snů a skutečnosti, které se staly bestsellery. Natočili také několik dokumentárních filmů. Jejich reportáže, plné lidskosti a kritického pohledu na kolonialismus, inspirovaly generace Čechů k zájmu o cestování a světovou kulturu. I přes politické tlaky za komunismu, kdy byli kvůli svým názorům perzekvováni, zůstává jejich první výprava z 22. dubna 1947 symbolem odvahy, zvědavosti a touhy po poznání, který přetrvává dodnes.