Zapomenutá katastrofa středověké Prahy
.webp?ts=)
Středověká Praha si prošla lecčím – hladomorem, požáry, husitskými válkami. Ale v létě 1432 ji zasáhl nepřítel, který si nevybírá. Voda. A ne ledajaká. Povodeň, která málem poslala Karlův most ke dnu.
Most, jak ho známe dnes, byl tehdy v provozu teprve něco přes 30 let. Základní kámen položil Karel IV. v roce 1357, hotovo bylo zhruba kolem 1402. Pevná kamenná konstrukce, která měla vydržet staletí. Jenže Vltava měla jiný plán.
Podle dobových kronik přišla kombinace tání a prudkých dešťů. Výsledkem byla proudem rozbitá koryta, ledové kry a masa vody, které narážely na pilíře. Most se protrhl na třech místech a voda smetla pět pilířů. Pražané si na opravený most museli počkat do roku 1503. Mezitím jim sloužily provizorní dřevěné lávky a lodní přívozy.
Karlův most je dnes nejstarším stojícím mostem přes řeku Vltavu v Praze a druhým nejstarším dochovaným mostem v Česku (hned po tom v Písku). Tenhle most jednoduše přežil víc než většina z nás zvládne vygooglit. A pořád stojí. Což je malý zázrak. Ani ikonické stavby nejsou nezničitelné. A i když dnes máme meteorology, aplikace, hydrologická varování i pojistky, pořád jsme jen lidé proti přírodě.