Český Edison osvětlil Staroměstské náměstí.
.webp?ts=)
Dnes je tomu 142 let, co se na pražském Staroměstském náměstí poprvé rozzářilo elektrické veřejné osvětlení. Bylo ohromující - poskytovalo výrazně víc světla než předchozí plynové lampy, o těch původních olejových ani nemluvě. A zásluhu na tom měl český génius František Křižík, který v tomtéž roce 1883 založil svůj vlastní podnik.
Historie městského veřejného osvětlení sahá v případě Prahy až do roku 1723, kdy se na Královské cestě (tedy od Prašné brány, Celetnou ulicí přes Staroměstské náměstí, přes Karlův most na Malou Stranu a Nerudovou ulicí až na Hradčasnké náměstí) objevilo 121 olejových svítilen. Každý den se do nich doplňoval olej a jejich rozsvěcení hlásily zvony z radnice.
V roce 1847 byla uvedena do provozu první plynárna v pražškém Karlíně a Staré i Nové město osvětlily dvě stovky nových plynových lamp. Plynové lampy se pak objevily i v některých obchodech a dokonce i v domácnostech.
Když František Křižík nechal osvětlit Staroměstské náměstí, bylo mu pouhých 36 let a měl před sebou ještě budoucnost tak zářivou, že vedle ní skomíraly i jeho slavné obloukové lampy. Díky němu začaly jezdit v Praze tramvaje a jen tak pro potěšení sestrojil i několik elektromobilů. Stěžoval si sice na to, že baterie v autě vážily pět metráků, ale i tak s ním dokázal vyjet příkrou Nerudovou ulicí k Pražskému hradu.
Dnes už veřejné osvětlení bereme za samozřejmost. Oranžové sodíkové výbojky postupně vystřídaly úspornější lampy se svítivými diodami LED, které poskytují světlo bližší tomu dennímu a mají výrazně nižší spotřebu elektřiny.