MENU

Penicilin: Zázrak, který změnil medicínu

Zajímavosti
Penicilin: Zázrak, který změnil medicínu
Zdroj fotografie: Pixabay / Canva

Dnes je to přesně 96 let, co bakteriolog Alexander Fleming informoval o objevu zvaném penicilin. Mnozí lidé si dnes neuvědomují, jak obrovský dopad měl na svět medicíny. První antibiotikum doslova změnilo způsob, jakým lékaři bojují s infekcemi a zachránilo tak miliony životů.

Historie penicilinu začala v roce 1928, kdy skotský bakteriolog Alexander Fleming prováděl experimenty ve své laboratoři. Jednoho dne si všiml něčeho zvláštního. Na Petriho misce, kde pěstoval bakterie, si všiml plísně, která kolem sebe vytvořila „čistou zónu“. Bakterie v blízkosti plísně uhynuly. Fleming zjistil, že plíseň (pojmenovaná Penicillium notatum) produkuje látku, která zabíjí bakterie. Nazval ji penicilin.

Ačkoliv Fleming učinil zásadní objev, nebyl to zdaleka konec příběhu. Vyvinout penicilin do podoby léku bylo totiž nesmírně náročné. Pracovali na tom až o deset let později další vědci, mezi nimi Howard Florey a Ernst Chain. Jejich tým dokázal izolovat a vyrábět penicilin ve větším množství, což během druhé světové války pomohlo zachránit životy tisícům vojáků.

Jak penicilin funguje?

Penicilin je antibiotikum a ničí bakterie způsobující infekce. Funguje tak, že narušuje buněčné stěny bakterií a to způsobí jejich zničení. Je účinný proti mnoha bakteriálním infekcím, jako je zápal plic, angína nebo kožní infekce. Jednoduše řečeno, pomáhá tělu „vyhrát“ v boji proti škodlivým mikrobům.

Co znamenal pro lidstvo?

Před objevem penicilinu byly bakteriální infekce jako zápal plic, spála nebo dokonce běžné poranění často smrtelné. Penicilin tuto realitu změnil. Během druhé světové války zachránil nespočet životů, když byl používán k léčbě infekcí u zraněných vojáků. Po válce se začal masově vyrábět a stal se symbolem nové éry medicíny.

Má to háček?

I když je penicilin zázrakem medicíny, není dokonalý. Někteří lidé jsou na něj alergičtí, což je problém. Navíc, s masovým používáním antibiotik se začaly objevovat bakterie, které se proti nim stávají rezistentními. Proto je důležité užívat antibiotika pouze tehdy, když je to opravdu potřeba.

Autor článku:
Ivanna Balkovska - redaktorka webu
Rádio Blaník je takové rodinné rádio. Hrajeme české písničky, které dělají lidem radost. Na web přinášíme různé zajímavosti i užitečné informace. Právě to má pro mě velký smysl. 

Naše další stanice Rádia Blaník

LIVE
Rádio BLANÍK - Morava a Slezsko
Pohodové české rádio
Black Velvet
ALANNAH MYLES
Black Velvet - ALANNAH MYLES
LIVE
BLANÍK CZ
Hezky česky celý den
Dnes
TUBLATANKA
Dnes - TUBLATANKA
LIVE
BLANÍK Oldies
Nejlepší hudba 60., 70. a 80. let
Mrs.Robinson
SIMON & GARFUNKEL
Mrs.Robinson - SIMON & GARFUNKEL
Copyright © 2025 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.