První kosmická stanice byla vypuštěna před 52 lety!
.webp?ts=)
Dneska mohou slavit pamětníci v NASA. Je to přesně 52 let, co byla začala fungovat kosmická stanice Skylab, postavená ze třetího stupně rakety Saturn V a navržená jako orbitální laboratoř pro vědecké experimenty a dlouhodobý pobyt člověka ve vesmíru.
Start nosné rakety se stanicí Skylab z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě odstartoval novou éru amerického vesmírného programu, navazující na úspěšné mise Apollo.
Skylab byl vypuštěn pomocí rakety Saturn V, ale start nebyl bez komplikací. Během vzletu došlo k poškození tepelného štítu a jednoho solárního panelu, což ohrozilo energetické zásobování stanice. První posádka, která dorazila o 11 dní později, musela provést náročné opravy ve volném prostoru, což byla první velká údržbová operace ve vesmíru. Stanice o hmotnosti přes 90 tun poskytovala životní prostor třem po sobě jdoucím posádkám, které na ní pobývaly v letech 1973–1974, a to v misích Skylab 2, 3 a 4.
Během svého provozu se Skylab stal místem pro více než 270 vědeckých experimentů, zaměřených na pozorování Slunce, biomedicínský výzkum, studium beztíže a nejrůznější technologické testy. Astronauti provedli stovky hodin výstupů do volného prostoru a pořídili tisíce fotografií Země a vesmíru, což přispělo k rozvoji astrofyziky a klimatologie. Stanice také ukázala, že lidé mohou žít a pracovat ve vesmíru po dobu několika měsíců – nejdelší mise tenkrát trvala 84 dní.
Skylab zůstal na oběžné dráze do roku 1979, kdy se nekontrolovaně vrátil do atmosféry a jeho trosky dopadly do Indického oceánu a Austrálie. Navzdory tomuto konci zanechal Skylab významný odkaz – inspiroval vývoj Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) a ukázal potenciál dlouhodobých orbitálních laboratoří.